Minidigi

Hnutie kresťanských spoločenstiev detí ponúkalo rodičom s deťmi, ale aj animátorom, ktorí museli zostať doma v týchto dňoch, tvorivé námety a zmysluplné online tipy na každý deň.

Výzvu obmedziť využívanie tých digitálnych technológií, ktoré nás zbytočne oberajú o vzácny čas prijalo zatiaľ viac ako 80 detských skupín, mladých i rodín z celého Slovenska. správu o činnosti si viete pozrieť na tomto odkaze.

Centrum Anny Kolesárovej sa spája s mladými cez facebookovú stránku

Pandémia koronavírusu zasiahla aj komunitu, ktorá žije a pracuje v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. V čase karantény sa jeho kňazi a dobrovoľníci, ktorí tam slúžia, spájajú s mladými cez ich Facebookovú stránku.

"Vnímali sme, že sú mladí teraz ďaleko od Domčeka - aj my od nich. Chceli sme sa s nimi nejako spojiť, komunikovať s priateľmi Domčeka, pozdieľať sa o živote; byť spolu. Keď teraz naše dvere musia byť zavreté, chceli sme im otvoriť okná - tak vlastne spontánne vznikli štvrtkové livestreamy K okNÁM," hovorí Mária Oravcová z tímu Domčeka. Prebrané z
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20200418002

 

Siedma katechéza z cyklu Christus vivit

Dá sa hovoriť s mladými o tom ako by malo vyzerať ich vyučovanie? A čo tak hovoriť s nimi o tom, ako by mala vyzerať pastorácia mladých. O spracovanie tejto už siedmej kapitoly Christus vivit sa odvážne pokúsil Daniel Lysý, koordinátor pastorácie mládeže v Spišskej diecéze.  Pútavým spôsobom sa snaží mladým predstaviť Cirkev ako spoločenstvo, ktoré vlastní prostriedky pre posilu a rast pri kráčaní s Ježišom.

Katechézu je možné si stiahnuť v hornom menu v položke Synoda o mládeži v záložke Katechézy.

Svetové dni mládeže sa posúvajú o rok

Pre komplikácie spôsobené súčasnou zdravotnou krízou sa Cirkev rozhodla posunúť dve veľké medzinárodné cirkevné udalosti o jeden rok. Svetové stretnutie rodín, pôvodne naplánované na budúci rok v Ríme, bude vo Večnom meste až v júni 2022. Podobne aj Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone sa uskutočnia až v auguste 2023, o rok neskôr oproti pôvodnému termínu. Informoval o tom hovorca Svätej stolice Matteo Bruni v pondelok 20. apríla v nasledujúcom vyhlásení:

„Z dôvodu súčasnej zdravotnej situácie a jej dôsledkov na cestovanie a zhromažďovanie sa mladých ľudí a rodín, Svätý Otec, spolu s Dikastériom pre laikov, rodinu a život, považoval za potrebné posunúť o jeden rok najbližšie  Svetové stretnutie rodín, plánované v Ríme v júni 2021, a Svetové dni mládeže, plánované v Lisabone v auguste 2022, čiže na jún 2022 a na august 2023.

Prebrané z: https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2020-04/o-jeden-rok-sa-posuva-svetove-stretnutie-rodin-v-rime-a-sdm-v-li.html

Odpustová Slávnosť Božieho milosrdenstva

Arcidiecézne centrum pre mládež spolu s Farnosťou Božieho milosrdenstva v Košiciach-KVP vás srdečne pozývajú sledovať online odpustovú Slávnosť Božieho milosrdenstva s posolstvom pre mladých v nedeľu 19. apríla 2020 na TV LUX.

 

 

 

Ježiš vstal z mŕtvych!

Fotka Rada pre mládež a univerzity.Nehľadel na okolnosti, nečakal kým bude všetko dobré. Dokončil plán našej spásy, lebo hľadel na naše srdcia. Je s nami teraz a bude aj potom.

Žehnáme Vám Božiu blízkosť, nech sa Božia prítomnosť cez Vás vylieva na mladých a všetkých okolo Vás.

 

ORATKO ONLINE

Fotka Oratko online.Otec Ondrej Chrvala a otec Matúš Reiner dostali špeciálne pozvanie na 35. svetový deň mládeže do online diskusie Oratko online. Diskutovali o rôznych témach ohľadne mladých vrátane našej Rady pre mládež. Celý záznam môžete nájsť na tomto odkaze.

 

 

Posolstvo Svätého Otca Františka na 35. svetový deň mládeže

PosFotka Rada pre mládež a univerzity.lednú pôstnu nedeľu poznáme aj pod názvom Kvetná nedeľa. Na ňu pripadol aj 35. svetový deň mládeže, ku ktorému napísal svätý otec špeciálne posolstvo. Zvyčajne sa v tento deň slávia dni mládeže s miestnym biskupom, tieto však boli pre koronavírusovú epidémiu zrušené. Avšak koordinátori pre pastoráciu mládeže v strednej Európe sa rozhodli,že mladých spoja pomoocu celosvetovej modlitby. Bližšie info o nej nájdete na webe tkkbs.sk

 

Diecézy rušia stretnutia mladých s biskupmi počas kvetného víkendu

Pre pandémiu korona vírusu sa rušia všetky stretnutia mladých s biskupmi, ktoré sa mali uskutočniť počas Kvetného víkendu.

Zasadnutie Rady pre mládež a univerzity KBS

Dňa 25.02.2020 sa udialo prvé tohtoročné Zasadnutie Rady pre mládež a univerzity KBS (ďalej Rada). Stretnutie sa uskutočnilo v bratislavskej Rači v Diecéznom centre mládeže Vinica , ktorého sa zúčastnili zástupcovia diecéz a organizácií zaoberajúcich sa mládežou.  Na úvod sa prihovoril predseda Rady - otec biskup Tomáš Galis modlitbou a otec Juraj Karcol sa prihovoril duchovným zamyslením, kde sa venoval otázke: „Čo sa my učíme od Boha?"
Rada sa opäť odohrávala v 3 blokoch. V prvom bloku vyzval tajomník Rady spolupracovníkov do otvorenosti a pozval ich do hľadania odpovedí na otázky: Ako pomôcť mladému človeku k väčšej zakorenenosti a stabilite a ako motivovať mladého človeka vo väčšej úcte k eucharistii. V druhom bloku  sa venovali zhodnoteniu uplynulých aktivít. Zástupcovia Spišskej diecézy zhodnotili priebeh futsalového turnaja, ktorý sa odohral 16.11. v Rabči, Július Slovák predstavil priebeh uplynulej Godzone tour.
Koordinátori diecéz sa zamerali na pripravované stretnutia mládeže vo svojich diecézach a saleziáni na nadchádzajúcu pôstnu prípravu pre mladých Forty For You a letný festival Lumen, tradične organizovaný v Trnave.  V bloku pripravovaných aktivít sa venovali členovia Rady pozvaním  na 52. Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti, ktorý sa uskutoční 13.- 20. septembra 2020. Stretnutie ukončil otec biskup Galis a poďakoval všetkým účastníkom za ich kreativitu.  Najbližšie zasadnutie Rady bude v máji v Pastoračnom centrum bl. Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom